A gyermekpszichiáter válaszol: a szerhasználat kamaszkorban

Elérkeztünk egy nagyon komoly, de annál szükségesebb témához a szerhasználathoz. Miből vehetem én, mint szülő észre ha a gyermekem szerhasználó? mire kellene figyelni, hogy időben észrevegyük?

Dr. Erdős Sándor, gyermekpszichiáter rezidens

Alapesetben a szerhasználatnál, ha van egy megfelelő szülői kontroll, a szerhasználatra utaló jelek általában láthatóak. Például, ha a gyermek egyáltalán nem tölti otthon a szabadidejét, sokszor kint van az utcán, eladogatja a dolgait, hogy droghoz tudjon jutni. Rossz társaságba keveredik.      Ha a gyermek hazaérkezik az alkoholnak, a részeg állapotnak egyértelmű jelei vannak. A drognál is attól függően hogy milyen drogot fogyaszt, látszódik, hogy nem úgy viselkedik ahogy szokott. Nagyon kell figyelni a gyermekre és ezeket a tevékenységeit korlátozni, hogy ne jusson droghoz. Ha pedig felmerül, akkor addiktológiai vagy rehabilitációs eljárás is történhet. Viszont fontos, hogy ha ilyen súlyos a helyzet, hogy meglegyen a motiváció, és önkéntesen vonuljon be ezekbe az intézményekbe. Az is előfordul, hogy a drogfogyasztás nem múlik el maradéktalanul, hanem abban az állapotban ragad a gyermek, amit a drog hoz létre. Ilyenkor azonban mindig fekvőbetegként kell kezelni, mert önmagukra és másokra is veszélyesek tudnak lenni. Ilyenkor a zárt osztályon kell a pácienseket kezelni, hogy ki tudjon jönni ezekből az állapotokból, és tudja az életét folytatni.

Mit lehet akkor csinálni, ha a gyermek tagadja, hogy droghoz nyúlt volna, mégis megváltozott a viselkedése? Egy kamasz gyereket már nem olyan egyszerű orvoshoz vinni, ha ő nem akarja, mint egy kisebb gyermeket.

Ha felmerül a szerfogyasztás, vannak különböző patikában is kapható tesztek, amivel ki lehet mutatni. Sokszor az is előfordul, hogy túladagolják magukat ezekből a szerekből, és ilyenkor toxikológiai ellátásra kerül sor.

A legjobb módszer gondolom a prevenció lenne

Abszolút. Ez a szülő felelőssége. Főleg gyermekkorban, amíg még nem önmaga felel a saját életéért, hanem a szülő is ott van háttérként, nagyon fontos, hogy a szülő felismerje azt hogy probléma van a gyermekkel,  a sarkára álljon és segítséget kérjen, és elvigye a megfelelő szakrendelőbe. Először háziorvos, és ha kell ő tovább utalja a megfelelő szakrendelésre, vagy  ha annyira nagy a baj akkor a mentők segítségével kell elszállítani egy megfelelő intézménybe.

 

 

 

Megosztás

Facebook

Olvasnál még?

Egyről a kettőre

(A riport előzményét itt olvashatod) Az utolsó gyertyát gyújtjuk meg az adventi koszorún és talán keresve sem találhatnék jobb alkalmat egy újabb beszélgetésre Zsuzsival. Nem

Meddő vagyok

MEDDŐ VAGYOK. Ez az a mondat, amit egész életemben legnehezebben voltam képes hangosan kiejteni a számon és sújtott a legkínzóbb fájdalommal, amit addig ismertem. Mert

Egy igazán tartalmas nyári ebéd

Békés csöndben fogyasztjuk a teraszon késői ebédünket hárman ezen az augusztusi délutánon. Szinte a levegőt is hangtalanul veszem és még arra is ügyelek, hogy evőeszközöm

Már azzal is segítesz, ha követsz bennünket

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Weboldalunk sütiket használ a böngészési élmény fenntartásának érdekében.